Committees

Conference Co-Chairs
Carlo SIRTORI - Ecole Normale Supérieure, Paris, France
Jérôme TIGNON - Sorbonne University & Ecole Normale Supérieure, Paris, France

Technical Program Committee
Technical Program Chair: Jean-Louis COUTAZ - University of Savoie, Le Bourget du Lac, France
Co-chair: Juliette MANGEREY, LPA, Paris, France
Alberti Stefano - EPFL, Lausanne, Switzerland 
Alouini Medhi - Université de Rennes 1, Rennes, France 
Asada Masahiro - Tokyo Institute of Technology, Tokyo, Japan
Averitt Richard - University of California, San Diego, USA 
Babakhani Aydin - University of California, Los Angeles, USA 
Barbieri Stefano - IEMN, Université de Lille, Lille, France 
Blanchard François - École de technologie supérieure, Montréal, Canada 
Carpintero Guillermo - University Carlos III, Madrid, Spain 
Castro-Camus Enrique - CIO, Leon, Mexico 
Colombelli Raffaelle - C2N, Université Paris Sud, Orsay, France 
Cooper Ken - Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, USA 
Darbos Caroline - ITER, Cadarache, France 
Dhillon Sukhdeep - LPA, Ecole Normale Supérieure, Paris, France 
Ducourneau Guillaume - IEMN, Université de Lille, Lille, France 
Faist Jérôme - ETH, Zurich, Switzerland
Fan Wenhui - Chinese Academy of Sciences, Xi'an, China
Feng  Jinjun - Beijing Vacuum Electronics Research Institute, Beijing, China
Fischer Bernd - Institut Saint-Louis, Saint-Louis, France
Gallot Guilhem - LOB, Ecole Polytechnique Palaiseau, France 
Glyavin Michail - Institute of Applied Physics, Nijni-Novgorod, Russia
Gomez-Rivas Jaime - Eindhoven University of Technology, Eindhoven, Netherlands
Han Jiaguang - Tianjin University, Tianjin, China 
Hegmann Frank - University of Alberta, Edmonton, Canada 
Helm Manfred - Helmholtz Zentrum Dresden Rossendorf, Dresden, Germany 
Hirakawa Kazuhiko - University of Tokyo,Tokyo, Japan 
Hoffmann Matthias - SLAC, Stanford, USA 
Huber Rupert - University of Regensburg, Regensburg, Germany 
Jarrahi Mona - University of California, Los Angeles, USA 
Jelonnek John - Karlsruhe Institute of Technology, Karlsruhe, Germany
Kadlec Christelle - Academy of Sciences, Prague, Czech Republic 
Khokhlov Dmitry - Moscow State University, Moscow, Russia 
Kiwa Toshihiko - Okayama University, Okayama, Japan 
Kleine-Ostmann Thomas - Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Brunswick, Germany 
Koch Martin - Philipps-Universität, Marburg, Germany 
Kono Junichiro - Rice University, Houston, USA 
Linfield Edmund - University of Leeds, Leeds, UK 
Lupi Stefano - University La Sapienza, Roma, Italy 
Mac Pherson - Emma University of Warwick, Coventry, UK 
Maestrini Alain - LERMA, Observatoire de Paris, Paris, France 
Markelz Andreas - University of Buffalo, Buffalo, USA 
Mitrofanov Oleg - University College, London, UK 
Mittleman Daniel - Brown University, Providence, USA 
Mounaix Patrick - IMS, Université de Bordeaux, Bordeaux, France 
Mouret Gaël - Université Littoral Côte d'Opale, Dunkerque, France 
Nagatsuma Tadao - Osaka University, Osaka, Japan 
Ortolani Michele - Sapienza University and Istituto Italiano di Tecnologia, Roma, Italy
Osaki John - Institut National de la Recherche Scientifique, Varennes, Canada 
Otani Chiko - RIKEN, Sendai, Japan 
Otsuji Taiichi - Tohoku University, Sendai, Japan 
Pan Ci-Lin - National Tsing Hua University, Hsinchu, Taiwan 
Paolini Claudio - Lancaster University, Lancaster, UK 
Park Gun-sik - Seoul National University, Seoul, Korea 
Pfeiffer Ullrich - Bergische Universität, Wuppertal, Germany 
Pirali Olivier - Synchrotron SOLEIL, Gif-sur-Yvette, France 
Roskos Hartmut - Goethe Universität, Frankfort, Germany 
Roux Jean-François - Université Savoie Mont Blanc, Chambéry, France 
Schmuttenmaer Charles - Yale University, New Haven, USA 
Sensale Rodriguez Berardi - University of Utah, Salt Lake City, USA 
Seo Minah - KIST, Seoul, Korea 
Shkurinov Alexander - Moscow State University, Moscow, Russia 
Simoens François - CEA-Leti, Grenoble, France 
Son Joo-Hiuk - University of Seoul, Seoul, Korea 
Stohr Andreas - Universität Duisburg-Essen, Duisburg, Germany 
Sun Chi-Kuang - National Taiwan University, Taipei, Taiwan 
Sypek Maciej - Warsaw University of Technology, Warsaw, Poland
Tanaka Koichiro - Kyoto University, Kyoto, Japan
Tani Masahiko - University of Fukui, Fukui, Japan 
Teppe Frédéric - LCC, Université de Montpellier, Montpellier, France 
Todorov Yanko - LMPQ, Université Paris-Diderot, Paris, France
Tonouchi Masayoshi - Osaka University, Osaka, Japan 
Turchinovich Dmitry - Max Planck Institute for Polymer Research, Mainz, Germany 
Uhd-Jepsen Peter - Technical University, Copenhagen, Denmark 
Unterrainer Karl - Technical University, Vienna, Austria 
Valusis Gintaras - Center for Physical Sciences and Technoloy, Vilnius, Lithuania 
Vinokurov Nikolay - Budker Institute of Nuclear Physics, Novosibirsk, Russia 
Vitiello Miriam Serena - Consiglio Nazionale delle Ricerche and Scuola Normale Superiore, Pisa, Italy 
Wallace Vince - University Western Australia, Perth, Australia
Wang Huabing - Nanjing University, Nanjing, China
Wang Qijie - NTU, Singapore, Singapore 
Withayachumnankul Withawat - University of Adelaide, Adelaide, Australia 
Wood Ken - QMC, Cardiff, UK 
Zhu Yiming - University of Shanghai for Science and Technology, Shanghai, China

Local Organizing Committee
Gaël MOURET - Littoral Côte d'Opale University
Patrick MOUNAIX - CNRS, Bordeaux University
Emilien PEYTAVIT - CNRS, Lille University
Jean CHAZELAS - Thales
Daniel DOLFI - Thales
Frédéric TEPPE - Montpellier University
Jean LEOTIN - Toulouse University
Jean-François LAMPIN - CNRS, Lille University
Angela VASANELLI - Ecole Normale Sup.
Juliette MANGENEY - CNRS, Ecole Normale Sup.
Wojciech KNAP - CNRS, Montpellier University
Sukhdeep DHILLON - CNRS, Ecole Normale Sup.
Yanko TODOROV - Ecole Normale Sup.
Conference General Secretary: ellipse&co